Cztery ciekawe kursy zawodowe

Ciekawe kursy zawodowe

Kwalifikacyjne kursy zawodowe to świetna opcja dla wszystkich osób, które pragną rozwijać swoje umiejętności, nauczyć się czegoś nowego i zdobyć zawód w tym kierunku, lub po prostu potwierdzić swoje kwalifikacje. Takie kursy dają wiele możliwości i mogą stać się początkiem odkrywania swoich pasji

Jakie są kursy zawodowe?

Jest bardzo dużo kierunków, w których można się kształcić. Wciąż powstają nowe zawody, a w tych, które istnieją od lat – zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników pomimo, iż wciąż jest na nich zapotrzebowanie. Dlatego każdy może znaleźć kurs dla siebie, dzięki któremu będzie mógł pracować w wymarzonym zawodzie.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe są stosunkowo szybką formą nabycia nowych umiejętności – niezależnie od kierunku, na który się decyduje, a tych jest naprawdę sporo – zarówno w nowoczesnych branżach, jak i usługowych czy handlowych, a na tradycyjnych kończąc. Można więc zdobyć zawód technika informatyki, fryzjera, kucharza, ale też rolnika czy dekarza. Niezależnie od zapotrzebowania na rynku pracy – lub własnych zainteresowań – droga do nowego zajęcia stoi szerokim otworem.

Kursy tradycyjne – który z nich wybrać?

Pomimo rozwoju technologicznego i zapotrzebowania na tzw. nowoczesne zawody, branże tradycyjne również są pożądane na rynku. Szczególnie teraz, kiedy brakuje wykwalifikowanych pracowników – po redukcji szkół zawodowych, na rynku jest zbyt mało specjalistów. Oprócz tego kierunki te cieszą się zainteresowaniem również dlatego, że w dobie cyfryzacji prace ręczne są bardziej doceniane, gdyż stały się unikatowe. W czym można wybierać? Poniżej kilka przykładów.

 • Kurs tapicerski
  Podczas kursu można nauczyć się wytwarzania mebli tapicerowanych i ich elementów, a także jak odrestaurować meble, gdy są już stare i zniszczone; zdobywa się wiedzę na temat doboru materiałów i odpowiednich narzędzi, a także jak tworzyć konstrukcje z projektów. Po ukończeniu kursu można podjąć zatrudnienie w branży meblarskiej czy zakładach tapicerskich, lub otworzyć własną działalność.
 • Kurs ciesielski
  Tworzenie drewnianych elementów przeżywa obecnie największy renesans. Na kursie uczy się, jak przygotować drewno do montażu, oraz jak wykonywać formy, konstrukcje i szalunki z drewna. Kursant zdobywa też wiedzę na temat napraw i renowacji drewnianych konstrukcji.

 • Kurs pszczelarski
  Znaczenie pszczół w ekosystemie jest niezaprzeczalne, a ich hodowla daje wiele satysfakcji. Na kursie zdobywa się wiedzę, jak zapewnić pszczołom odpowiednie warunki i jak je monitorować, jak pozyskiwać miód i przeprowadzać niezbędne naprawy w pasiece. Uzyskane kwalifikacje pozwalają na prowadzenie własnej działalności pszczelarskiej, bądź podjęcie zatrudnienia w pasiekach.

 • Zegarmistrz
  Zegarki bywają akcesorium, które wymagają sporo wiedzy i umiejętności, zaś te wytwarzane ręcznie potrafią kosztować fortunę. Podczas kursu nabywa się wiedzę na temat ich mechanizmów, rozpoznawania usterek i usuwania ich za pomocą podstawowych prac ślusarskich. Kursanci uczą się też wytwarzania nowych części i ich regulowania; dodatkowo nabywają wiedzę, jak przyjmować i rozliczać tego typu zlecenia. Zegarmistrz może otworzyć własną działalność lub zdobyć zatrudnienie w firmie specjalizującej się w tych mechanizmach.. 

Kto może uczestniczyć w kursie zawodowym?

Kwalifikacyjne kursy zawodowe to pozaszkolna forma kształcenia dla osób dorosłych, które chcą uzupełnić lub uzyskać wiedzę, umiejętności i kwalifikacje w danym zawodzie. Nowe kompetencje mogą również pomóc w zdobyciu awansu, podwyżki lub założenia własnego, dochodowego biznesu.