Kurs technik technologii żywności TG.02, TG.03, TG.04, TG.05, TG.06 i TG.17

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kkz.edu.pl/kursy/198/technik-technologii-zywnosci-314403-kurs-kwalifikacyjny-zawodowy-tg02--tg03--tg04--tg05--tg06--tg17/src-BlogŻywności

Ścieżka prowadząca do otrzymania certyfikatu z kursu technik technologii żywności nie należy do najłatwiejszych, ale warto ją obrać przez wzgląd na wysokość zarobków i satysfakcjonującą pracę. Opracowywanie nowych produktów żywnościowych oraz technologii czy też organizacja i nadzorowanie procesu produkcji produktów żywnościowych na powierzonym im odcinku produkcji, to jedne z głównych zadań dla każdego technika technologii żywności. Odpowiednia edukacja sprawia, że zostanie opanowana tematyka podstaw działalności przedsiębiorstwa spożywczego, działania maszyn, urządzeń stosowanych w przemyśle spożywczym. W dzisiejszych czasach nie wyobraża się sytuacji, że pracownik nie podejmuje się też analizy żywności, która ma trafić do przetwórstwa spożywczego.

Podobny stosunek do rzeczy ma Zespół Szkół KKZ. Jednoczy w sobie kilka placówek oświaty, które działają na terytorium Rzeczpospolitej na tych samych prawach, co szkoły publiczne. Z tym że te jednostki dzieli totalna przepaść. Otóż Szkoły KKZ to renoma, która od wielu lat zajmuje ścisły top w polskiej oświacie. Za tym też przemawia fakt, iż po wielu miesiącach intensywnej pracy powstała nowa, innowacyjna metoda nauki. Chodzi o internetowy kurs technik technologii żywności, które są prowadzone zgodnie z najnowszymi podstawami programowymi, a mianowicie kolejno – Kurs TG.02, Kurs TG.03, Kurs TG.04, Kurs TG.05, Kurs TG.06 i Kurs TG.17. Szkolenie e-learningowe w tym momencie zyskuje najszybciej na popularności niż jakakolwiek inna forma nauczania. Dlaczego? Otóż jesteśmy coraz częściej zabieganymi ludźmi, którzy na głowie mają masę obowiązków. Z tego też powodu specjaliści ze Zespołu Szkół KKZ postanowili doprowadzić do sytuacji, aby nikomu, kiedykolwiek nie zabrakło czasu. W każdej dowolnej chwili kursant może połączyć się z internetową platformą edukacyjną i czerpać wiedzę z materiałów licznie zgromadzonych na serwerze.

Każdy nawet najmniej zamożny kursant może przystąpić do kursu online w zakresie technik technologii żywności. Jak to możliwe? Wystarczy złożyć wniosek o dofinansowanie w najbliższym Urzędzie Pracy. Ceny są i tak bardzo atrakcyjne, zwłaszcza, że do materiałów i do egzaminu w kwestii dostępu nigdy nie mamy ograniczeń. Zespół Szkół KKZ stanął na wysokości zadania, docenia to Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz wielu absolwentów, którzy w tej chwili nie narzekają na bezrobocie. Kształcenie na odległość w żadnym stopniu nie ustępuje szkoleniu stacjonarnemu. Z tym, że w przypadku tej drugiej opcji wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów, a rozumie się tutaj nocleg, wyżywienie i zebranie wszystkich wymaganych materiałów.