Cztery ciekawe kursy zawodowe

Cztery ciekawe kursy zawodowe

Zaktualizowano dnia 26 czerwca 2024

Kwalifikacyjne kursy zawodowe to świetna opcja dla wszystkich osób, które pragną rozwijać swoje umiejętności, nauczyć się czegoś nowego i zdobyć zawód w tym kierunku, lub po prostu potwierdzić swoje kwalifikacje. Takie kursy dają wiele możliwości i mogą stać się początkiem odkrywania swoich pasji

Jakie są kursy zawodowe?

Jest bardzo dużo kierunków, w których można się kształcić. Wciąż powstają nowe zawody, a w tych, które istnieją od lat – zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników pomimo, iż wciąż jest na nich zapotrzebowanie. Dlatego każdy może znaleźć kurs dla siebie, dzięki któremu będzie mógł pracować w wymarzonym zawodzie.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe są stosunkowo szybką formą nabycia nowych umiejętności – niezależnie od kierunku, na który się decyduje, a tych jest naprawdę sporo – zarówno w nowoczesnych branżach, jak i usługowych czy handlowych, a na tradycyjnych kończąc. Można więc zdobyć zawód technika informatyki, fryzjera, kucharza, ale też rolnika czy dekarza. Niezależnie od zapotrzebowania na rynku pracy – lub własnych zainteresowań – droga do nowego zajęcia stoi szerokim otworem.

Kursy tradycyjne – który z nich wybrać?

Pomimo rozwoju technologicznego i zapotrzebowania na tzw. nowoczesne zawody, branże tradycyjne również są pożądane na rynku. Szczególnie teraz, kiedy brakuje wykwalifikowanych pracowników – po redukcji szkół zawodowych, na rynku jest zbyt mało specjalistów. Oprócz tego kierunki te cieszą się zainteresowaniem również dlatego, że w dobie cyfryzacji prace ręczne są bardziej doceniane, gdyż stały się unikatowe. W czym można wybierać? Poniżej kilka przykładów.

  • Kurs tapicerski
    Podczas kursu można nauczyć się wytwarzania mebli tapicerowanych i ich elementów, a także jak odrestaurować meble, gdy są już stare i zniszczone; zdobywa się wiedzę na temat doboru materiałów i odpowiednich narzędzi, a także jak tworzyć konstrukcje z projektów. Po ukończeniu kursu można podjąć zatrudnienie w branży meblarskiej czy zakładach tapicerskich, lub otworzyć własną działalność.
  • Kurs ciesielski
    Tworzenie drewnianych elementów przeżywa obecnie największy renesans. Na kursie uczy się, jak przygotować drewno do montażu, oraz jak wykonywać formy, konstrukcje i szalunki z drewna. Kursant zdobywa też wiedzę na temat napraw i renowacji drewnianych konstrukcji.

  • Kurs pszczelarski
    Znaczenie pszczół w ekosystemie jest niezaprzeczalne, a ich hodowla daje wiele satysfakcji. Na kursie zdobywa się wiedzę, jak zapewnić pszczołom odpowiednie warunki i jak je monitorować, jak pozyskiwać miód i przeprowadzać niezbędne naprawy w pasiece. Uzyskane kwalifikacje pozwalają na prowadzenie własnej działalności pszczelarskiej, bądź podjęcie zatrudnienia w pasiekach.

  • Zegarmistrz
    Zegarki bywają akcesorium, które wymagają sporo wiedzy i umiejętności, zaś te wytwarzane ręcznie potrafią kosztować fortunę. Podczas kursu nabywa się wiedzę na temat ich mechanizmów, rozpoznawania usterek i usuwania ich za pomocą podstawowych prac ślusarskich. Kursanci uczą się też wytwarzania nowych części i ich regulowania; dodatkowo nabywają wiedzę, jak przyjmować i rozliczać tego typu zlecenia. Zegarmistrz może otworzyć własną działalność lub zdobyć zatrudnienie w firmie specjalizującej się w tych mechanizmach.. 

Kto może uczestniczyć w kursie zawodowym?

Kwalifikacyjne kursy zawodowe to pozaszkolna forma kształcenia dla osób dorosłych, które chcą uzupełnić lub uzyskać wiedzę, umiejętności i kwalifikacje w danym zawodzie. Nowe kompetencje mogą również pomóc w zdobyciu awansu, podwyżki lub założenia własnego, dochodowego biznesu.