Kurs technik renowacji elementów architektury BD.26 i BD.27 (dawniej B.25 i B.26)

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kkz.edu.pl/kursy/278/technik-renowacji-elementow-architektury-311210-kurs-kwalifikacyjny-zawodowy-bd26--bd27/src-BlogRenArch

Zabytki to bardzo ważny element kultury każdego państwa. W Polsce jest ich naprawdę wiele, a więc są potrzebne osoby, które będą o nie w odpowiedni sposób dbać. Do zabytków można zaliczyć nie tylko budynki na Starówkach, które są w wielu miastach, czy zamki, szczególnie często spotykane na Dolnym Śląsku, ale też dzieła sztuki, które zwykle umieszcza się w muzeach. Aby pracować przy ochronie lub renowacji zabytków trzeba pozyskać specjalistyczne kwalifikacje. Jednak nie trzeba na to poświęcać wielu lat. Wbrew pozorom wystarczy kilka miesięcy nauki.

Kurs technik renowacji elementów architektury Kurs BD.26 i Kurs BD.27 (dawniej Kurs B.25 i Kurs B.26) umożliwia uzyskanie kwalifikacji zawodowych potrzebnych do pracy w kilka miesięcy. Organizuje go Zespół Szkół KKZ, który spełnia wymagania MEN. Szkoły KKZ organizują wiele kwalifikacyjnych kursów zawodowych, ale warto wiedzieć, że są to kursy online, co oznacza, że nawet osoby pracujące czy uczące się dziennie mogą wziąć w nich udział. Taka forma kursu również jest zgodna z wymaganiami z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. A sama placówka ma też wydany certyfikat ISO 9001:2015, poświadczający jakość usług.

Jednak czego dokładnie można się nauczyć na kursie dla technika renowacji elementów architektury? Do wyboru są dwie kwalifikacje zawodowe. Można wybrać dwie specjalizacje i uczyć się ich równolegle lub zdecydować tylko na jedną. Są to wykonywanie i renowacja detali architektonicznych BD.26 (dawniej B.25) oraz prowadzenie prac renowacyjnych elementów architektury BD.27 (dawniej B.26). Jak widać kurs ma przygotować bardzo dokładnie do pełnienia tego zawodu, omawiając bardzo szczegółowo wszystkie potrzebne w takiej pracy zagadnienia.

A gdzie można pracować jako technik renowacji elementów architektury? W bardzo wielu miejscach, a nawet można z tymi kwalifikacjami prowadzić własną działalność gospodarczą. Przede wszystkim jednak można otrzymać zatrudnienie w instytucjach, które zajmują się ochroną zabytków kultury. Głównie są to państwowe jednostki, których zadaniem jest ochrona zabytków przed złą renowacją przez właścicieli czy też sprawdzanie, które budowle i przedmioty faktycznie można uznać za zabytek. Oczywiście można też pracować w zabudowach pałacowo-zamkowych czy w muzeach. Jest też wiele firm prywatnych, które zajmują się opracowywaniem projektów architektonicznych z uwzględnieniem zabytkowej zabudowy czy też zakładów rzemieślniczych, które zajmują się renowacją i konserwacją zabytkowych przedmiotów czy budynków.

Sam kurs jest wygodną formą nauki, ponieważ po pierwsze uczymy się konkretów, a po drugie kiedy sami mamy na to czas i ochotę. Trzeba jednak pamiętać, że w ramach kursu do zaliczenia są praktyki zawodowe, a więc po jego ukończeniu będziemy mieli wiedzę i teoretyczną, i co ważniejsze praktyczną.