Kurs wędliniarz TG.05 (dawniej T.05)

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kkz.edu.pl/kursy/194/wedliniarz-751107-kurs-kwalifikacyjny-zawodowy-tg05/src-BlogWędliniarz

Choć zawód wędliniarza istnieje od bardzo dawna, stosunkowo niezbyt długo używa się tego określenia w stosunku do osób, które zajmują się obróbką mięsa oraz przygotowywaniem go do przetwórstwa oraz następnie do spożycia. Praca wędliniarza jest pracą dość specyficzną, którą trzeba po prostu lubić. Doskonale sprawdzą się w niej osoby, którym nie straszne są żadne wyzwania oraz nie boją się do ciężkiej i wymagającej pracy. Swoje prace wędliniarz bardzo często posługuje się ostrymi narzędziami, które służą do odpowiedniego rozdrabniania mięsa oraz jego ćwiartowania, dlatego też osoba zatrudniona na takim stanowisku powinna charakteryzować się dobrą kondycję fizyczną. W dużej mierze praca wędliniarza jest pracą samodzielną, co niewątpliwie warto wziąć pod uwagę – wędliniarz jest odpowiedzialny za spełnienie wielu obowiązków, co czyni tę pracę odpowiedzialną oraz wymagającą. Ponadto praca wykonywana jest raczej w sposób dość rutynowy – dobrze sprawdzą się w niej osoby z dużą dozą cierpliwości.

Oprócz pracować w zawodzie wędliniarza należy posiadać odpowiednie wykształcenie. Niezbędne są zarówno umiejętności praktyczne, które pozwalają na prawidłowy rozbiór oraz produkcji różnego typu wędlin i mięsa, ale również doskonałe przygotowanie teoretyczne – chociażby dotyczące tego w jaki sposób powinny być przechowywane surowce, jak dokonać odpowiedniej konserwacji mięsa czy w jaki sposób zachować prawidłową higienę i bezpieczeństwo w trakcie pracy. Jednym ze sposobów na uzyskanie kwalifikacji zawodowych na wędliniarza jest uczestnictwo w specjalistycznym kursie. Kurs tego typu dostępny jest między innymi w ofercie Zespołu Szkół KKZ, Oferta tej jednostki edukacyjnej wyróżnia się na tle innych przede wszystkim tym, że kurs realizowany jest w postaci zdalnej z wykorzystaniem nowoczesnej i bardzo funkcjonalnej platformy do nauczania e-learningowego. Kolejną zaletą kwalifikacyjnego kursu z zawodowego dostępnego w ofercie Zespołu Szkół KKZ jest to, że nauka trwa około kilku miesięcy (w zależności od zaangażowania uczestnika), a nie tak jak w szkołach policealnych ponad 2 lata. Po ukończeniu kursu na wędliniarza uczestnik otrzymuje kwalifikacje zawodowe, jeśli chodzi o produkcję przetworów mięsnych oraz tłuszczowych potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem na druku MEN. W trakcie kursu realizowana jest nowa podstawa programowa, zgodna z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wysoką jakość kształcenia potwierdzają liczne nagrody oraz wyróżnienia jakie na przestrzeni ostatnich lat zdobyły szkoły KKZ – jest to między innymi certyfikat ISO potwierdzający dużą efektywność nauki w szkole.