Zaktualizowano dnia 19 września 2024
W związku ze stałym postępem cyfryzacji, zawody związane z informatyką są jednymi z najbardziej pożądanych na rynku pracy – zarówno polskim, jak i zagranicznym. Specjaliści w tej dziedzinie mogą liczyć na zatrudnienie w każdym miejscu, gdzie zachodzi potrzeba korzystania z sieci komputerowej – a obecnie jest to niemal każda firma, i to niekoniecznie związana z IT.
Technik informatyk – kto to jest?
Technik informatyk to specjalista, który zajmuje się doborem, konserwacją i naprawą sprzętu komputerowego, a także tworzy, przekształca i przekazuje dane za pomocą programów komputerowych. Jest to bardzo uniwersalny zawód, niezbędny w każdym miejscu, w którym mają zastosowania komputery. W zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska, zakres obowiązków może być zróżnicowany, jednakże opierają się one na zarządzaniu sprzętem komputerowym, jego oprogramowaniem i łącznością w danym miejscu.
Czym zajmuje się technik informatyk?
W miejscach, gdzie zastosowanie ma osprzętowanie komputerowe, niezbędne są osoby, które zadbają o jego prawidłowe działanie – odpowiednio je skonfigurują i będą dbać o konserwację, a w przypadku awarii zapewnią szybką diagnostykę i sprawną naprawę. Zadania te nie obejmują jedynie umiejętności technicznych – równie ważne są działania w zakresie obsługi systemów, oprogramowania czy administrowania siecią. Można więc tu wymienić:
- przygotowanie stanowisk komputerowych: dobór i instalacja sprzętu i oprogramowania, jego prawidłowa konfiguracja;
- podłączenie i konfiguracja urządzeń peryferyjnych: drukarek, ploterów, skanerów;
- konserwacja i naprawa sprzętu komputerowego;
- administrowanie siecią komputerową, bazami danych;
- obsługa informatyczna;
- tworzenie oprogramowania, aplikacji, stron internetowych;
Technik informatyk może oferować swoje usługi zarówno w różnego rodzaju firmach, przedsiębiorstwach czy punktach usługowych, jak i otworzyć własną działalność serwisową. Ze względu na uniwersalność tego zajęcia, zawsze znajdzie się miejsce, w którym umiejętności informatyczne znajdą zastosowanie.
Co trzeba umieć? Umiejętności technika informatyka
Oprócz niezbędnej wiedzy informatycznej, którą można zdobyć na przykład na kursie online technika informatyka, przydają się również zdolności manualne – do obsługi sprzętu, czy znajomość języka angielskiego, przydatnego w programowaniu. Osoby chcące pracować w tym zawodzie powinny być samodzielne w działaniu, dokładne, odpowiedzialne i cierpliwe. Natomiast podczas kursu zdobywa się takie umiejętności, jak:
- obsługa systemów operacyjnych,
- obsługa programów użytkowych,
- praca w różnych strukturach oprogramowania,
- korzystanie z języków programowania i baz danych,
- projektowanie i wykonywanie sieci komputerowych,
- konfigurowanie urządzeń sieciowych,
- konfigurowanie sprzętu komputerowego i oprogramowania,
- obsługa urządzeń peryferyjnych (UPS, skanery, drukarki, kamery cyfrowe),
- diagnozowanie usterek i naprawa sprzętu,
- projektowanie stron internetowych i aplikacji.
Dzięki tym umiejętnościom, technik informatyk może znaleźć zatrudnienie w obszarze administracji sieci komputerowych, obsługi informatycznej czy tworzenia oprogramowania, a także w sklepach komputerowych czy punktach serwisowych.
Jest to zawód z przyszłością, który otwiera drogę do zawodowego sukcesu – ma wiele ścieżek rozwoju i specjalizacji, w których można się rozwijać i poszerzać swoje kompetencje.