Technik mechanik zarobki

Technik mechanik zarobki

Zaktualizowano dnia 18 września 2024

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kkz.edu.pl/kursy/216/technik-mechanik-311504-kurs-kwalifikacyjny-zawodowy-mg17--mg19--mg20--mg44/src-BlogTechMech

Bez wątpienia można zauważyć, że zarobki osób, które mają konkretny zawód są wyższe niż osób z wykształceniem ogólnokształcącym. Co ciekawe w niektórych branżach bardziej cenione są osoby po technikum z tytułem technika niż magistra po studiach na uczelni wyższej. W jakich dziedzinach? Między innymi w zawodzie technik mechanik zarobki są bardzo interesujące, a miejsc pracy można znaleźć bardzo wiele. Od firm prywatnych, po przedsiębiorstwa państwowe i oczywiście zawsze można założyć swoją działalność.

Jednak warto wiedzieć, że technik mechanik może mieć różne zarobki przez zróżnicowanie kwalifikacji jakie można nabyć. Najpopularniejsze kwalifikacje dla zawodu technik mechanik to montaż i obsługa maszyn i urządzeń (MG.17, dawniej M.17), użytkowanie obrabiarek skrawających (MG.19, dawniej M.19), wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi (MG.20, dawniej M.20) oraz organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń (MG.44, dawniej M.44). Każda z tych konkretnych specjalności może dawać inną wysokość wypłaty.

Przejdźmy jednak do konkretów. Mediana miesięcznego wynagrodzenia dla mechaników to kwota 3707 złotych brutto. Ale aż co czwarta osoba deklaruje, że zarabia powyżej 4871 złotych brutto miesięcznie. Dlatego warto wybrać ten zawód? Ponieważ nie dość, że niesie za sobą dobre zarobki to jeszcze daje możliwości pracy w praktycznie każdej firmie, a zwłaszcza w firmach produkcyjnych.

Obecnie można zdobyć ten zawód już w kilka miesięcy. Jak? Wystarczy zapisać się na kwalifikacyjny kurs zawodowy dla techników mechaników i wybrać jedną, a nawet dwie kwalifikacje zawodowe, których chcemy się uczyć. Taki kurs realizuje między innymi Zespół Szkół KKZ. Sama placówka spełnia wymagania Ministra Edukacji Narodowej, a program nauczania zgodny jest ze standardami wyznaczonymi przez MEN. Warto wiedzieć, że sam kurs prowadzony jest online, co oznacza że można go rozpocząć w każdym momencie bez konieczności czekania na kolejny semestr nauki czy po prostu aż zbierze się grupa. Szkoły KKZ legitymują się też certyfikatem ISO 9001:2015, który potwierdza wysoką jakość usług oraz prowadzonych kursów.

A jak przebiega kurs? Kształcenie wspólne obejmuje kilkaset godzin, ale później ze względu na wybrane kwalifikacje dochodzą godziny szkolenia specjalistycznego. A do tego trzeba jeszcze zaliczyć 160 godzin praktyk. Wybierając kurs z dwoma kwalifikacjami będziemy się uczyć ponad 1000 godzin, w tym licząc praktyki. Przy takim programie nauki możemy mieć pewność, że faktycznie nabędziemy wiedzy, która nam będzie potrzebna do zdania egzaminu na technika przed OKE i późniejszej pracy w tym zawodzie.