Zaktualizowano dnia 18 września 2024
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://kkz.edu.pl/kursy/254/technik-technologii-chemicznej-311603-kurs-kwalifikacyjny-zawodowy-au08--au56/src-BlogKwalif
Osoby, które lubią chemię lub chcą mieć zawód, który jeszcze przez wiele lat będzie na rynku pracy potrzebny, powinny pomyśleć o uzyskaniu kwalifikacji technika technologii chemicznej. Można skończyć szkołę średnią w tym kierunku i od razu zacząć zawodową karierę na takim stanowisku. Jednak z powodzeniem można też zmienić branżę i zdobyć takie kwalifikacje już po ukończeniu szkoły czy nawet pracując w innej branży.
Obecnie jest to możliwe między innymi dzięki kwalifikacyjnym kursom zawodowym na technika technologii chemicznej online. Organizowane są one przez Zespół Szkół KKZ, a ich format to nauka przez platformę e-learningową. Dzięki temu można uczyć się w elastyczny sposób i nawet osoby, które pracują zawodowo czy uczęszczają do innych szkół mogą zdobyć te kwalifikacje. Na kursie można wybrać dwie lub jedną specjalizację.
Technik technologii chemicznej kwalifikacje może mieć w specjalizacjach obsługa maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego Kurs AU.08 (dawniej A.6) lub organizacja i kontrolowanie procesów technologicznych w przemyśle chemicznym Kurs AU.56 (dawniej A.56). Kursy w Szkołach KKZ umożliwiają jednoczesną naukę obu lub tylko jednej, wybranej kwalifikacji. Same kursy zgodne są z wymaganiami z Rozporządzenia MEN i gwarantują pozyskanie uznawanych kwalifikacji zawodowych. Sam program kursu jest zgodny z podstawą programową MEN. A Szkoły KKZ mogą wylegitymować się certyfikatem jakości ISO 9001:2015.
Czego można nauczyć się podczas kursu? Wybierając naukę obu specjalizacji do zrealizowania będzie ponad 1000 godzin kursu, w tym 160 godzin praktyk zawodowych. Jednak naukę można podzielić sobie samodzielnie wedle własnego uznania. Oznacza to, że my decydujemy się uczymy się godzinę dziennie czy raz w tygodniu przez 8 godzin. Jest to bardzo wygodne i poprawia szybkość oraz efektywność nauki.
Na kursie będą omówione zadania zawodowe, jakie zostaną postawione przed technologiem. Są to między innymi uczestnictwo i nadzór nad procesami chemicznymi w przemyśle, prowadzeni prób laboratoryjnych, obliczanie norm i zużycia surowców czy też prowadzenie prac badawczych i rozwojowych. Oczywiście technolog będzie też odpowiadał za wdrożenia nowych norm, przeprowadzenie badań w laboratorium czy też za modernizację istniejących już technologii badań lub produkcji. Oznacza to, że na kursie dowiemy się bardzo szczegółowo na czym polega praca technika technologii chemicznej oraz jak ją wykonywać poprawnie.
Technik technologii chemicznej tak naprawdę może pracować w wielu przedsiębiorstwach prywatnych, jak i państwowych. Wszędzie tam, gdzie prowadzone są badania laboratoryjne lub przemysłowe. Oczywiście nie musi być tylko praktykiem. Z powodzeniem może też pełnić funkcje nadzorcze, które wymagają opanowania wiedzy praktycznej, ale bardziej skupiają się na kontroli wyników i wprowadzaniu modernizacji w przedsiębiorstwie.